Тетяна (yaremko) wrote in grudne_moloko,
Тетяна
yaremko
grudne_moloko

Міфи й забобони пов'язані із ГВ. Частина 1

Міфи й забобони пов'язані із грудним вигодовуванням
Частина 1

 

Замість вступу хочеться сказати, що уявлення сучасних жінок про грудне вигодовування – це і є збірка забобонів. Вони так поширені, що в багатьох книжках для майбутніх матерів і у журналах для батьків дії які, основані на забобонах, описуються, як правильні і необхідні.

Грудне вигодовування – це щось неймовірно складне, практично ніхто нездатний годувати довго, у всіх завжди маса проблем і одні суцільні незручності.

Немає нічого легше, зручніше, приємніше для матері і дитини, і, до речі, дешевше, ніж правильно організоване грудне вигодовування. Але щоб це було саме так, грудному вигодовуванню потрібно вчитися. Кращим учителем у цій справі може бути не книга  і не журнал для батьків, а жінка, що годувала свою дитину грудьми, довго, більше півтора року, і одержувала від цього позитивні емоції. Є матері, що годували довго і сприймали це як покарання. Наприклад, одна мама годувала дитину до 1,5 року і всі ці 1,5 року зціджувалася після кожної годівлі, а коли вона вирішила, що з неї досить і відлучила дитину, через неправильні дії в неї трапився мастит. Тепер вона всім розповідає, що грудне вигодовування – це пекло. Вона жодного дня не годувала свою дитину правильно.

Грудне вигодовування псує форму грудей.

Дійсно, грудне вигодовування не поліпшує форму грудей, але груди змінюються під час вагітності. Саме тоді вони збільшуються і важчають, і якщо цьому сприяє їх форма, "відвисають".

Що ж відбувається із грудьми?

Під час лактації груди міняються. Приблизно через 1-1,5 місяця після пологів, при стабільній лактації, стають м'якими, виробляють молоко практично тільки коли дитина ссе. Через 1,5 – 2,5 – 3 роки наступає інволюція молочної залози, лактація поступово припиняється.

Залоза "засинає" до наступного разу. У природних умовах це збігається зі зменшенням потреби дитини в ссанні грудей із відлученням від грудей. Груди залишаються м'якими, не пружними. Якщо жінка не годує дитину, інволюція молочної залози відбувається протягом першого місяця після пологів. Форма грудей однаково не повертається в стан до вагітності. (І якщо так подумати і розібратися, а для чого ж в загалі жінці груди? То приходиться до висновку, що основне їх завданням є саме грудне вигодовування.)

Грудне вигодовування псує фігуру

Багато жінок бояться поправитися підчас годівлі грудьми. Але жінка до дає у вазі в основному під час вагітності, а не тоді, коли годує. При чому, якщо до вагітності вона намагалася відповідати якимсь модним стандартам, наприклад 90-60-90, під час вагітності вона повертається у свою вагу, свою генетично закладену фізіологічну норму + усім відомі 7-10 кг це матка, плід, навколоплідна рідина, збільшення обсягу циркулюючої крові і ще трошки на різні дріб'язки. Збільшення у вазі під час вагітності може бути значним. Худнути жінка починає після 6-8 місяця годівлі, і поступово, за 1,5-2 роки вона "скидає" усе, що нагромадила.

Виходить, що фігура від грудного вигодовування саме поліпшується.

Дуже часто трапляється, що жінка, переставши годувати в 1,5-2 місяці, починає повніти. Можливо, це пов'язане з виникаючим гормональним дисбалансом, тому що жодна жінка нерозрахована на настільки швидке припинення лактації.

Груди до годівлі треба готовити

І далі випливають різноманітні рекомендації, від вшиття в бюстгальтер твердих ганчірочок до рад чоловіку наприкінці вагітності "розсмоктувати протоки" у дружини.

Груди до годівлі приготовляти непотрібно, вони так влаштовані природою, що до моменту пологів цілком готові до годівлі дитини. Ганчірочки, наприклад, можуть викликати подразнення шкіри. Всякі маніпуляції із соском наприкінці вагітності можуть привезти до дуже не бажаних наслідків через стимуляцію – рефлекс окситоцина: стимуляція соска – викид окситоцина – скорочення під впливом окситоцину мускулатури матки – матка "втонусі" – і, як найгірший варіант, стимуляція передчасної родової діяльності. І взагалі, хто–небудь бачив кішку з ганчірочкою в бюстгальтері, або мавпочку, що робить масаж, або загартовує  душем?

З плоским, а тим більше втягненим соском годівля грудьми неможлива

Як це не дивно може здатися особам які ніколи не годували дітей грудьми, але сосок для дитини – це просто крапка, з якої випливає молоко. Якщо дитина ссе в правильному положенні, то сосок розташований на рівні м'якого піднебіння і у ссанні участі не бере. Дитина ссе не сосок, а навколососковий кружок – ареолу, масажними рухами немовби зціджуючи.

Груди із плоским або утягненим соском дитині важко втримувати в роті під час ссання і йому складніше до них присмоктуватись. Мамі варто проявляти терпіння й наполегливість у перші дні після народження дитини. Люба дитина відмінно навчиться ссати навіть най незручні, на наш погляд, груди.

Сосок у процесі ссання змінює форму, витягається й приймає більш зручну форму для дитини звичайно за 3 – 4 тижні. Існують також різні пристосування, названі "формувачами соска". Їх одягають відразу після годівлі, коли сосок стараннями дитини трошки витягнутий і носять до наступного прикладання. Формувачі соска втримують сосок у витягнутому стані. Звичайно можна цілком обійтися і без цих штучок.

Мамі із плоскими або утягненими сосками дуже важливо зробити так, щоб її маля після народження ніколи нічого не ссав, крім маминих грудей. Дитина такої мами, посмоктавши пляшку або дурачок, швидко розуміє, що це більш зручний предмет для ссання й починає відмовлятися від грудей. У цій ситуації мамі потрібно буде більше терпіння й наполегливості.

Неможна тримати немовлят біля грудей більше 5 хвилин, а то будуть тріщини

Дитину потрібно тримати біля грудей стільки, скільки їй це необхідно. Годівля закінчується тоді, коли дитина сама відпускає груди. Якщо говорити про тріщини, то існують тільки дві групи причин, що приводять до їхнього утворення:

1. Мама миє груди перед кожною годівлею.

Якщо вона це робить (тай ще з милом, тай ще помаже зеленкою після годівлі – улюблене заняття в російських пологових будинках, наприклад) – вона постійно змиває захисний шар з ареол, що виробляють спеціальні залози, розташовані навколо соска, і сушить шкіру. Це захисне змащення існує саме для того, щоб запобігати втраті вологи ніжною шкірою соска, вона має бактерицидні властивості які придушують ріст патогенних мікроорганізмів й, що особливо важливо для дитини, пахне приблизно так само, як навколоплідна рідина.

2. Причини, пов’язані з неправильним положенням і поводженням дитини біля грудей:

Дитина не правильно прикладена й ссе в неправильному положенні. І якщо це дійсно так, то і 5 хвилин через кожні 3 години досить для утворення тріщин.

Дитина може правильно захоплювати груди, але в процесі ссання вона може по різному поводитися, і її дії можуть привезти до утворення тріщин коли мама не знає що саме не можна дозволяти дитині і як це виправляти.

Треба пам'ятати, що дитина раніше груди не ссала, і не знає, як це робити (вона знає тільки загальний принцип ссання). Нажаль, більшість мамів теж не знають, як повинна поводитися дитина біля грудей, вони цього ніколи, або майже ніколи не бачили.

Що ж не можна дозволяти робити дитині? "З'їжджати" на кінчик соска. Особливо часто це відбувається, якщо підчас ссання дитини носик не притуляється до маминих грудей. Якщо мама відчула, що захоплення міняється, вона повинна спробувати притулити дитини носик до грудей.

Дуже часто цього буває достатньо, щоб дитина "наділася" правильно. Якщо це не допомагає, то треба забрати сосок і знову вкласти його правильно. Маля не повинно ні однієї хвилини ссати груди в неправильному положенні. Йому однаково, як ссати, він не знає, що він робить мамі боляче або неприємно, не знає, що не правильне положення не дозволяє йому висмоктувати достатню кількість молока, не знає, що при неправильному положенні немає достатньої стимуляції маминих грудей і не буде достатнього вироблення молока.

Неможна дозволяти дитині бавитися із соском. Дитина, що навчилася з'їжджати на кінчик соска, іноді починає пропускати сосок через відкриту щелепу сюди-туди . Мамі звичайно, боляче або неприємно, але в більшості випадків мами дозволяють це робити "Аби тільки ссав..." вони говорять...А навіщо?!!

Часто буває, що діти, які не відчувають носиком груди, або не дуже добре її відчувають, починають робити пошукові рухи із соском у роті. Отут треба пригорнути дитину, щоб вона зрозуміла, що він вже на місці й шукати більше нічого не потрібно.

Іноді, особливо, якщо в мами довгі й великі соски, маля захоплює груди в кілька прийомів, "забираючись" нагору за кілька рухів. Так буває й у тих випадках, коли дитина вже ссала соску й погано відкриває рот. Сосок травмується так дуже швидко. Що б уникнути цього, треба правильно вкладати  сосок у ШИРОКО відкритий рот, кладучи сосок якнайглибше в ротик .

Мами не вміють правильно забирати груди. Типова картина для роддомів з роздільним перебуванням така: мамі принесли дитину на 30 хвилин, маля все правильно тримав і добре ссав ці 30 хвилин, він би ще посмоктав, але його прийшли забирати й мама витягає (потихеньку або швидко) у нього з рота сосок. Шести таких витаскувань у добу буває досить для розвитку задирки. Забирати сосок можна тільки тоді, коли попередньо розтиснута мізинцем щелепа (пучок мізинця  ввести в куточок рота й повернути - зовсім не боляче і ніхто не страждає).

Поки немає молока, треба допаювати водою

В першій добі після пологів у жінки в грудях утворюється рідке молозиво, на другу добу воно стає густим, на 3-4 добу може з'явитися перехідне молоко, 7-10-18 день - приходить зріле молоко. Молозива мало і воно густіше молока. Це є головним аргументом у більшості російських роддомах на користь допоювання й догодовування дитини (а то він страждає від голоду й спраги).

Якби  дитині відразу після народження необхідні були б більші обсяги рідини, то природа б улаштувала жінку так, що вона б заливалася молозивом відразу після пологів. Але дитині зовсім не потрібна зайва вода. Все що йому потрібно він одержує з молозива й молока! Вода, що дається дитині поки в мами молозиво, буквально "змиває" молозиво зі шлунково-кишкового тракту , позбавляючи маляти необхідного для нього дії молозива. Воду дають із пляшки, що приводить до "плутанини сосків" у дитини і може провокувати відмову від грудей. Вода викликає помилкове почуття насичення й знижує потребу ссання в дитини. Якщо ми даємо дитині 100 м води в добу, вона на 100 м менше висмоктує молока (це стосується не тільки немовлят). Нирки в немовлят не готові до великого навантаження водою й починають працювати з перевантаженням. Список аргументів проти допоювання можна продовжувати, але й цих цілком достатньо.

Поки немає молока, треба догодовувати дитини сумішшю, а то він губить у вазі, голодує.

Дитина не розрахована на одержання будь-чого іншого, крім молозива й молока. У перші дні після народження їй цілком вистачає одного молозива. Втрата у вазі дитини першої доби життя є фізіологічною нормою. Всі діти гублять у перші два дні свого життя до 8-10% ваги при народженні. Більшість дітей до 5-7 дня життя відновлюють свою вагу або починають додавати у вазі. Догодовування сумішшю в перші дні життя дитини - це не що інше, як грубе втручання у функціонування організму маляти. Це втручання ще можна назвати метаболічною катастрофою. Але в більшості російських пологових будинках цьому зовсім не надається значення!

Крім того, введення суміші здійснюється через пляшку, що дуже швидко приводить до "плутанини сосків" і відмови дитини від грудей. Іноді буває досить одного-двох годівель із пляшки, що б дитина перестала брати груди!

Суміш викликає почуття насичення, довго затримується в шлунку, у дитини зменшується потреба в ссанні грудей, що приводить до зменшення стимуляції груди й зниженню вироблення молока.

Я годую дитину за вимогою! - Вона у мене їсть через кожні 3,5 години!

Годівля за вимогою означає прикладання дитини до грудей на кожен плач або пошукові рухи. Маля має потребу в прикладаннях до грудей навколо кожного свого сну, воно засинає біля грудей і коли просинається, йому дається груди. Новонароджена дитина на першому тижні свого життя дійсно може прикладатися відносно рідко - 7-8 разів у добу, але на другому тижні життя інтервали між прикладаннями завжди скорочуються. Під час не спання дитина може просити груди до 4х раз у годину, тобто кожні 15 хвилин! 10-14 день життя - може бути пік ссання, до 60 прикладань у добу. Це буває рідко, але це варіант норми.

У переважній більшості випадків, у той момент, коли дитина починає частіше просити груди, мама вирішує, що дитина голодує й вводить догодовування. А дитина просить груди зовсім не тому що голодно. Їй постійно необхідне почуття підтвердження фізичного контакту з матір'ю.

За час свого життя в маминім животі він дуже звик до наступного: тепла, тісноти, чути, як стукає серце, дихають легені, буркоче кишечник, відчувати запах і смак навколоплідної рідини (що заповнюють ніс і рот дитини ), майже увесь час ссу кулачок або петлі пуповини (учуся ссати). Тільки в цих умовах маля відчуває себе комфортно й безпечно. Після пологів він може потрапити в подібні умови тільки якщо мама візьме його на руки, прикладе до грудей і тоді йому знову стане тісно, тепло, він почує знайомі ритми, почне ссати й відчує знайомий запах і смак (запах і смак молока схоже на смак і захід навколоплідної рідини). І новонароджена дитина хоче попадати в такі умови якнайчастіше. А сучасна мама чекає - не дочекається, коли ж збільшаться проміжки між годівлями, коли ж дитина почне їсти через 3,5 - 4 години, коли ж він перестане просинатися вночі ??? Скоріше б!!! І, звичайно, на будь які спроби дитини попросити груди відповідають дурачком, брязкальцем, дають водичку, розмовляють, розважають. Дитина найчастіше  прикладається до грудей тільки тоді, коли прокидається. Зазвичай вона скоро погоджується з таким станом речей ... Дитина завжди приймає мамину позицію... Але тут маму й маля очікує "підводний камінь" - недостатня стимуляція груди і, як наслідок, зменшення кількості молока.

Годівля за вимогою - це кошмар! Неможливо цілодобово сидіти й годувати дитину!

Так говорять мами, що не вміють годувати. При правильно організованій годівлі мама відпочиває! Вона лежить, розслаблена, обіймає дитину, маля присмокталося. Що може бути краще? Більшість жінок не можуть підібрати зручну позицію, сидять, дитину тримають незручно, затікає спина або рука, якщо годує лежачи, то звичайно "нависає" над дитиною на лікті, затікає лікоть і спина. Та ще коли дитина погано бере груди, мамі боляче... Про яке задоволення тут можна говорити? В перший місяць - півтора після пологів, коли дитина прикладається хаотично, без вираженого режиму, ссе часто і подовгу, мама може добре себе почувати тільки якщо грудне вигодовування організоване правильно, мамі зручно годувати, вона вміє це робити їдячи, лежачи, сидячи і навіть рухаючись.

Після кожної годівлі треба зціджувати залишки молока, інакше молоко пропаде

Ні, не треба зціджуватися після кожної годівлі при правильно організованому грудному вигодовуванні.

Якщо годувати дитину 6 разів у добу й не зціджуватися, дійсно, молоко може пропасти дуже швидко. Якщо зціджуватися після кожної годівлі, то можна на якийсь час підтримати лактацію. Терміни годування грудним молоком в такому випадку різні, але рідко хто догодовує до більше ніж півроку, випадки годівлі більше року одиничні.

При годівлі дитини за вимогою молока завжди в мами стільки, скільки потрібно дитині й потреби в зцідження після кожного прикладання немає. Щоб немовля повністю висмоктувало груди, воно протягом 2-3 годин прикладається до одної груді, наступні 2-3 години - до іншої. Десь після 3х місяців, коли дитина вже прикладається відносно рідко, їй може знадобитися в одне прикладання обидві, наступний раз вона прикладається до тієї, котра була останньою.

У регулярному зціджуванні після годівлі є один неприємний "підводний камінь", про який навіть більшість лікарів не в курсі. Він називається лактозна недостатність. Коли мама зціджується після годівлі, вона зціджує саме  "заднє" жирне молоко, відносно небагате молочним цукром, лактозою. Годує ж вона дитину переважно передньою порцією, що і накопичується в грудях між довгими проміжками  між годівлями. У передній порції лактози багато. Дитина годується "однією лактозою", шлунково-кишковий тракт дитини через якийсь час перестає справлятися з такими обсягами лактози. Розвивається лактозна недостатність (Лактоза - фермент, що займається розщепленням лактози - молочного цукру, його не вистачає). Це одна із причин розвитку лактозної недостатності; друга, наприклад така: мама дає дитині двоє грудей в одну годівлю. Але про це окремо.

В однУ годівлЮ треба давати дитині двоє грудей

Ні, не треба давати двоє грудей. Новонароджена дитина прикладається протягом  2-3 годин до одних грудей. Потім 2-3 години до іншої ( наприклад, 5 разів за 3 години - до правого, всю висмоктав - тепер до лівого). Це нам потрібно, щоб дитина висмоктувала груди до кінця, і одержував "переднє" й "заднє" молоко в збалансованій кількості. Якщо дитини в середині годівлі перекласти до інших грудей, вона недоодержить "заднього" молока, багатого жирами. Вона висмокче з одних грудей переважно передню порцію й з іншої додасть тієї ж. Переднє молоко багате лактозою, через якийсь час дитина перестає справлятися з навантаженням що дає надмірна кількість лактози. Розвивається не сприйняття лактози.

Перекладання дитини від одних грудей до іншої може викликати в деяких жінок гіперлактацію, а якщо мама ще й зціджує обидві після кожної годівлі... Бувають такі мами. Згорнути надлишки молока іноді буває складніше, ніж додати відсутнє...

                          Лилия Казакова (www.mother.ru),
педиатр, консультант по грудному скармливанию,
Источник:
http://akev.narod.ru
Переклад Яремко Тетяни

Tags: Міфи ГВ, спеціалісти про ГВ
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments