Тетяна (yaremko) wrote in grudne_moloko,
Тетяна
yaremko
grudne_moloko

Міфи й забобони пов'язані із ГВ. Частина 2


Міфи й забобони пов'язані із грудним вигодовуванням.Частина 2        Чим більше п'єш рідини, тим більше молока.


Є мами, які намагаються пити якнайбільше іноді до 5 літрів рідини в день. А  матері, що годує, треба пити тільки стільки, скільки вона хоче. Мама не повинна відчувати спрагу. А якщо вода п'ється спеціально, та більше 3-3.5л у добу, лактація може почати придушуватися.


Ссати кулачок дуже шкідливо


Весь кінець вагітності дитина ссала кулачок, так він вчиться ссати. Ссання кулачка - одна з вроджених звичок немовляти. Після пологів дитина починає ссати кулачок, як тільки він попадає їй в рот. Якщо потреба в ссанні дитини повністю задовольняється грудьми, то ссати кулачок дитина перестає до 3-4 місяців (потім, місяців в 6-7 вона починає "шукати зубки", але це вже зовсім інше поводження).


Кулачок дитина ссе також, як груди. У деяких малят спостерігається дуже забавне поводження, коли присмоктавшись до грудей маля намагається засунути у рот й кулачок...


Моя дитина вимагає дурачка


Дитина не розрахована природою на ссання нічого-іншого крім грудей (і кулачка, у крайньому випадку).До дурачка дитину завжди привчають. Є діти, які відразу виштовхують дурачок язичком. А є такі, які починають його ссати. Є мами, які притримують дурачок пальцем, щоб її дитина не виштовхувала. Звичайно перший раз дитині дурачок попадає тоді, коли він виявив занепокоєння й мама не знає, як його заспокоїти. Щоб заспокоїлася, дитина потрібно їй дати поссати груди, ну а якщо мама не дала грудей, а дала щось інше, приходиться ссати те, що дали...


Дитина часто просить груди, відповідно вона голодна, і їй  мало молока.


Як вже говорилося вище, новонароджена дитина просить, щоб її прикладали часто зовсім не тому, що вона голодна. Вона хоче ссати, хоче до мами. Їй постійно потрібне підтвердження психоемоційного й фізичного контакту з матір'ю.


Вистачає чи ні молока, довідаємося на контрольному годуванні.


Нічого ми не довідаємося на контрольному годуванні (дитину зважують до й після годівлі, вираховують різницю й довідуються, скільки вона висмоктала за годування). Тому, що:


·         Дитина, що годується на вимогу, постійно висмоктує різні порції молока. В одне прикладання 5мл. , в інше 50, в третє 150. Можна потрапити на 5мл. (Один раз я зважила свою дочку після 30ти хвилинного ссання. Вона з важчала на 14 г. За перший місяць свого життя вона набрала 1200 г. - а щоб мені сказав дільничний педіатр, якби  це було контрольне годування в поліклініці?)


·         Немовля розраховане на надходження маленьких порцій молока, але часто. Переважна більшість немовлят в умовах годівлі 6-7 разів у добу однаково  висмоктують маленькі порції молока, а не 6 разів по 120мл. І вони звичайно що недоїдають. Починають погано набирати або зупиняються в наборі ваги, або взагалі гублять вагу.


Достатньо чи ні молока, можна довідатися двома способами:


1.       Тест на мокрі пеленки. (Це саме тест на мокрі пеленки, а не на використані підгузники, тому що потрібно знати саме число сечовипускань ). Якщо дитина старша 7 днів то вона пісяє більше 6-8 разів у добу, сеча в неї світла, прозора, без запаху, значить вона одержує достатньо молока. Звичайно дитина пісяє під час неспання кожні 15-30 хвилин. Якщо мама користується підгузниками, але хоче довідатися, вистачає чи ні молока, треба зняти підгузники з дитини на три години. Якщо маля за з год. попісяє 3-4 рази й більше, то можна не рахувати далі. Якщо попісяв 3 рази й менше, рахуємо до 6 годин. Якщо за 6 год. попісяв 4-5 разів і більше, можна далі не рахувати, якщо менше 4 - рахуємо дальше. І так далі.


2.       Збільшення у вазі за тиждень (для дитини старше 7 днів) повинно становити від 125 до 500 г.


Якщо часто прикладати, дитина все швидко висмокче, і груди увесь час м'ягкі - немає молока. Треба "накопичувати" молоко до годівлі.


При годівлі дитини за вимогою груди стають м’якими приблизно через місяць після початку годівлі, коли лактація стає стабільною. Молоко починає вироблятися тільки, коли дитина ссе. Груди ніколи не бувають "порожніми", у відповідь на ссання дитини в них увесь час утворюється молоко.


Якщо ж мама намагається наповнити груди до годівлі, чекає, поки груди "наллються", вона такими діями поступово зменшує кількість молока. Чим більше мама прикладає дитину, тим більше молока, а не навпаки.


Шлунок повинен відпочивати


А шлунок у дитини й не дуже-то працює. Молоко там тільки згортається й досить швидко евакуюється в кишечник, де й відбувається переварювання й всмоктування. Це забобони зі старої пісні про годівлю по режиму через 3 години. У немовляти немає годин. Жодний ссавець не робить рівномірних проміжків у годівлі своїх немовлят. Організм дитини пристосований до безперервного надходження материнського молока, і відпочивати йому зовсім не потрібно.


Після кожної годівлі дитину треба тримати 20 хвилин вертикально.


Не треба тримати дитини вертикально після кожного прикладання, особливо якщо дитина заснула. Більшу частину часу маля лежить на боці. Якщо воно зригує трошки, то просто під щокою міняється пеленочка. Вертикально треба тримати дитину на штучному вигодовуванні, щоб він не розлив залиті в нього 120г. А ми говоримо про грудну дитину, що годується за вимогою й одержує невеликі порції маминого молочка. Крім того, кардіальному сфінктеру шлунка необхідна тренування, які він може одержати, тільки якщо дитина лежить.


Уночі треба спати.


Уночі треба не тільки спати, але й цицю ссати. Більшість новонароджених дітей так влаштовані, що сплять із 10-11 вечора до 3-4 годин ранку, потім починають прокидатися й просити груди. У дитини першого місяця життя прикладань у підранкові години ( з 3 до 8) в нормі буває 4-6 . Нічні годівлі при правильно організованому грудному вигодовуванні виглядають приблизно так: маля порухалося, мама приклала його до грудей, маля спить присмоктавшись й мама теж спить, через якийсь час він відпускає груди і мама і дитина сплять далі більш міцно. І таких епізодів трапляється за ніч 4-6. Все це легко організувати, якщо мама спить разом зі своєю дитиною, а для цього їй треба вміти годувати лежачи в зручній позі.


Якщо дитина спить окремо від матері, у власному ліжечку, то вона перестає прокидатися для підранкових годівель, іноді вже через тиждень після пологів, іноді до 1,5-2 місяців. Більшість сучасних мамів сприймають це з полегшенням, тому що для них закінчилася нарешті нічна біготня туди сюди, спання сидячи в кріслі або на ліжку над дитиною, що присмокталася, а деякі ще й зціджувалися по ночах... І тут їх чекає підводний камінь під назвою недостатня стимуляція пролактину і, як наслідок, зниження кількості молока.


Мама і її дитина - це чудова саморегулююча система. У той час, як у маляти з'являється потреба посмоктати підранок, у його мами утвориться максимальна кількість пролактину, саме з 3 до 8 ранку.


Пролактин присутнім у жіночому організмі увесь час в невеликих кількостях, після того, як дитина починає ссати груди його концентрація в крові значно зростає, найбільше його виробляється саме в підранкові години з 3до 8 ранку. Виробленням молока пролактин, що з'явився підранок , займається вдень. Відповідно, хто вночі ссе, стимулює пролактин своєї мами й забезпечує собі гідна кількість молока вдень. А кому вночі посмоктати не вдається, той досить швидко може залишається без молока вдень.


Жодний ссавець не робить нічних перерв в годівлі своїх дітей.


У мене від "нервів" пропало молоко


Утворення молока залежить від гормону пролактин, кількість якого залежить від кількості прикладань дитини й більше ні від чого. Переживання матері по будь-якій причині на нього впливу не мають.


А от виділення молока із грудей залежить від гормону окситоцин, що займається тим, що сприяє скороченню м'язових клітин навколо молочних залоз й тим самим сприяє витіканню молока. Кількість цього гормону дуже залежить від психологічного стану жінки. Якщо вона перелякана, втомлена, терпить біль або будь-яку іншу незручність під час годівлі - окситоцин перестає працювати й молоко перестає виділяться із грудей. Його не може висмоктати дитина, не зціджує молоковідсос, і руками не виходить...


Прояв "рефлексу окситоцину" спостерігала кожна  жінка, що годує: коли мама чує плач дитини (причому не обов'язково власного), у неї починає підтікати молоко. Організм підказує матері, що пора прикладати дитину. У ситуації стресу або переляку нічого такого не спостерігається. (Зв'язок із древнім інстинктом самозбереження: якщо жінка біжить від тигра й від неї пахне молоком, що підтікає, тигр швидше її знайде й з'їсть, тому, поки вона в страху біжить по джунглям з дитиною під пахвою молоко не підтікає, коли вона добереться до безпечної печери - і спокійно влаштується годувати дитини, молоко знову піде).


Сучасні стресові ситуації працюють також, як той тигри. Щоб молоко знову стало випливати, треба намагатися під час годівлі розслаблятися, думати тільки про дитину. Можна пити заспокійливі трави, добре допомагає масаж плечей, спокійна розмова. Усе, що допомагає розслабиться.


А більшість сучасних мамів не здатні розслабитися під час годівлі, їм незручно сидіти або лежати, годувати буває боляче - все це перешкоджає прояву рефлексу окситоцину - молоко залишається в грудях, що й приводить до зменшення лактації.


Дитина занадто повна, треба обмежити число годівель і давати воду.


Дитина на грудному вигодовуванні набирає від 125 до 500 г. в тиждень, або від 500 до 2000 г. на місяць. Звичайно до 6-ти місяців дитина, що народилася з вагою 3-3,5 кг., важить близько 8 кг. Темп збільшення дуже індивідуальний, ніколи не йде мови про "перегодовування", що діти активно набирають у вазі, швидко ростуть у довжину й виглядають пропорційно. Діти, що набирають на першому півріччі життя по 1,5-2 кг щомісяця, на другому півріччі звичайно різко знижують збільшення у вазі й до року можуть важити 12-14 кг.


Ніколи немає необхідності обмежувати число годівель, а тим більше, давати воду.


Дитині не вистачає поживних речовин, з 4 місяців потрібний прикорм


Потреба в іншій їжі проявляється в дитини приблизно 6-ти місячного віку, коли вона починає активно цікавитися, що ж там усі їдять. І, якщо мама бере маля із собою за стіл, воно починає лізти в її тарілку. Таке поводження називається активний харчовий інтерес, і воно свідчить про те, що дитина готова до знайомства з новою їжею й можна вводити прикорм. Повноцінно засвоювати вітаміни й інші корисні речовини зі сторонньої їжі дитина починає після року.


Грудне молоко містить абсолютно всі необхідні дитині поживні речовини.


У  матері, що годує, повинна бути строга дієта


Їжа повинна бути звичної. Небажано використовувати в раціоні екзотичні продукти харчування, що не властиві для "рідної" кліматичної зони. У  матері, що годує, можуть з'являтися цікаві харчові потреби і їх треба задовольняти так, як і бажання вагітної жінки. Жінка повинна їсти по апетиту, а не всувати в себе їжу за двоє. (Хто-небудь бачив козу, що переходить на дієту у зв'язку з вигодовуванням цапеняти?)


Дитину треба годувати грудьми не більше року, потім у молоці і так  нічого корисного немає.


Після року лактації якість молока зовсім не погіршується. Молоко продовжує залишатися джерелом всіх необхідних речовин для дитини, а крім того, поставляє ферменти, що допомагають дитині засвоювати іншу їжу, містить засобу імунного захисту маляти, і дуже багато інших речовин, яких немає ні в штучних сумішах, ні в дитячому харчуванні, ні в дорослій їжі (гормони, фактори росту тканин, біологічно активні речовини й багато, багато чого іншого.)


У період інволюції молочної залози (а біля року при правильно організованому грудному вигодовуванні інволюція молочної залози наступає дуже рідко) склад молока наближається до молозива. Це імовірно пов'язано з тим, що організм матері намагається зробити максимально поживний, калорійний та імунно-підтримуючий вміст молока для маляти у такий складний для нього період відлучення від грудей. Залишаючи дитину без молока на другому році життя, жінка позбавляє його навіть цієї підтримки.


Великі примати, до яких належить й людина, годують своїх дитинчат до 3-4х літнього віку.


 


Лилия Казакова (www.mother.ru),
педиатр, консультант по грудному скармливанию,
Источник:
http://akev.narod.ru
Переклад Яремко Тетяни


Tags: Міфи ГВ, спеціалісти про ГВ
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment