Тетяна (yaremko) wrote in grudne_moloko,
Тетяна
yaremko
grudne_moloko

Коментарі до основних правил успішного грудного вигодовування

За медичними даними, лише 2-3% жінок не можуть годувати дітей грудьми через патології в  анатомічній будові грудей, перенесені операції на грудях чи ендокринні захворювання. То ж чому за статистикою в Україні у 2005 році рівень виключного грудного вигодовування дітей до шести місяців склав лише 6% ?

У різні часи щодо грудного вигодовування були різні рекомендації. Однак останні рекомендації українських і закордонних фахівців – неонатологів, педіатрів, дієтологів – ще раз підтверджують тезу: нове – це добре забуте старе.

Можливо, ця інформація частково або і повністю розходиться із загальними уявленнями про грудне вигодовування дитини але вона дає ту основу знань яка допоможе Вам без проблем годувати грудьми дитину до моменту вгасання в неї потреби в грудному вигодовуванні.
Кожна жінка повинна знати, що її молоко є ЄДИНОЮ й найбільш ПОВНОЦІННОЮ їжею для її дитини В ПРОДОВЖ ПЕРШИХ 6 МІСЯЦІВ ЖИТТЯ. Тому вона повинна прагнути виконувати правила успішного грудного вигодовування, щоб забезпечити для своєї дитини здоров'я, а відповідно і кращі умови для росту й розвитку її організму. 

 

основні правила успішного грудного вигодовування з коментарями

(На основі рекомендацій ВООЗ / ЮНІСЕФ)
 

1.    Перше прикладання до грудей протягом першої години після народження, ще в пологовій палаті.

 

2.    Спільне перебування матері й дитини в одній палаті. Це дозволить матері й дитині адаптуватися один до одного, й налагодити годування на вимогу.

 

3.    Лише грудне годування у перші дні життя дитини. Важливо щоб дитина у перші дні життя отримувала лише молозиво з грудей матері. Молозиво повністю забезпечує потреби дитини в калоріях, білках, жирах і вуглеводах. Воно містить мало рідини, що захищає недорозвинені нирки дитини від надмірного навантаження. Молозиво покриває незрілу поверхню кишечнику, захищаючи її від бактерій, вірусів, паразитів і інших патогенних агентів. Імунні фактори допомагають системі приготовитись до процесу травлення. Фактори росту активізують власні системи дитини, діючи, як імуномодулятори і стимулятори росту.

Допоювання водичкою поступово змиває захист молозива, а введення в шлунково-кишковий тракт дитини замінників грудного молока є грубим втручанням у функціонування організму дитини.

Будь яке догодовування дитини можливе тільки у виняткових випадках, при цьому забороняється використовувати пляшечку. Догодовувати потрібно тільки з ложечки, піпетки, шприца без голки, або системи для годування.

 

4.    Правильне прикладання до грудей і зручне положення при годуванні. Це дозволить матері уникнути багатьох проблем й ускладнень із грудьми. Мамі варто навчитися цьому спеціально на курсах для вагітних або у цьому їй повинні допомогти жінки які вміють правильно прикладати дітей, або консультант з грудного вигодовування.

Ознаки правильного прикладення дитини до грудей:

– підборіддя і носик дитини доторкається грудей;

– її рот широко розкритий;

– її нижня губа вивернута назовні;

– щічки дитини круглі або ніби розпливаються по материній груді;

– більша частина ареоли захоплена ротиком дитини (губки розміщенні на 2,5– 4 см вище від основи соска);

– дитина повільно смокче і чути, як вона ковтає молоко;

– процес годування є безболісним для матері.

Якщо дитина правильно захопила мамину грудь, то вона може смоктати її скільки завгодно, не завдаючи мамі шкоди. Як правило, дитина сама випускає груди, задоволена і сонна.

 

5.    Годування на вимогу. Дитина прикладається до грудей не тільки для того, щоб поїсти. Ссання грудей - це спосіб спілкування з матір'ю, що забезпечує дитині почуття безпеки й комфорту. Тому маля треба прикладати до грудей по вимозі але не рідше ніж кожні 1,5-2 год.(вдень). В дитини перших місяців життя в добу буває 12-20 прикладань до грудей. Проміжки між прикладаннями можуть становити від 5-15 хвилин.

Не треба боятися прикладати дитину до грудей так часто як вона просить. Шлунок дитини фактично не бере участі у переварюванні молока. Молоко проходить через нього транзитом, перебуває в ньому 15-20 хв., а потім попадає в кишечник, де само себе переварює й всмоктується стінками кишечнику. При частому годуванні шлунок не розтягується, а вночі відпочивати не повинен, він і так майже не працює.

Дитина не з'їсть більше, ніж їй потрібно. Якщо дитина часто і багато зригує, але сечовипускання у неї часті (див. пункт 12), вона добре себе почуває і нормально набирає вагу – причин для хвилювання немає. Здорова дитина може зригувати щораз після годування 1-2 ст. л. й один раз у день "фонтаном" - 3 ст. л.. Щоб перевірити, який об’єм молока дитина зригнула, вилийте 1-3ст.л. води на пелюшку і порівняйте пляму від води з плямою від зригнутого молока.

Чому так важливі часті прикладання для мами?

Справа в тому, що за вироблення й виділення молока відповідають 2 гормони: окситоцин і пролактин.

Пролактин відповідає безпосередньо за виробництво молока. Він виробляється тільки у відповідь на ссання дитиною грудей. Відповідно якщо дитину прикладати неправильно, то пролактин буде погано вироблятися. На прикладі  вироблення пролактину виглядає  так: дитина починає ссати груди - у мозок надходить сигнал про це - гіпофіз головного мозку починає виробляти пролактин - пролактин попадає в кров - завдяки цьому між годівлями виробляється молоко - коли дитина знову починає ссати саме цей пролактин, вироблений у попередню годівлю змушує молочні залози робити молоко. Таким чином щораз  годуючи дитину ми "замовляємо" молоко на наступну годівлю. Пролактин живе в крові не довго, приблизно 1,5 години тому годівля раз в 3-4 години зменшує вироблення молока приблизно в геометричній прогресії.

Другий гормон - окситоцин - відповідає за виділення молока із грудей. На його вироблення впливає  дуже багато речей: ссання дитиною грудей, вид, запах, плач, думки про дитину, різні речі які приносять задоволення, напої для збільшення лактації. Пригнічує цей гормон стрес і невпевненість у собі. Його вироблення під час годівлі виглядає так: дитина ссе груди - гіпофіз виробляє окситоцин - окситоцин змушує мускулатуру грудей скорочуватися, допомагаючи видавлювати молоко з молочних проток - жінка відчуває це як стискання грудей,  називаючи це "припливом" молока. У міру встановлення успішної лактації ці "припливи" перестають відчуватися, але це не означає, що окситоцин не виробляється.

Годуючій грудьми мамі необхідно споживати стільки рідини, скільки їй хочеться. Це приблизно 2 літри рідини в день. Сама по собі випита рідина ніяк не впливає на вироблення молока, лише надмірна кількість спожитої рідини може призвести до зменшення кількості грудного молока.

Чому деякі жінки можуть годувати раз в 3-4 години і молока в них вистачає й немає необхідності переходити на підгодовування? Це відбувається через особливості внутрішньої будови грудей і через специфічне гормональне тло.

 

6.    Приблизно що 1,5-2 год. чергувати груди. Не слід перекладати дитину до другої груді раніше, ніж що 1,5-2 години, або коли дитина висмоктала першу. Перекладання дитини від однієї груді до іншої може викликати гіперлактацію. 

Молоко ділиться на "переднє" й "заднє".

"Переднє" виробляється між годівлями й набирається в протоках молочної залози і в синусах (перед соском). Воно дуже багате вуглеводами, основний з яких – лактоза. Це молоко дуже ріденьке й зовсім не жирне. Багато жінок вважають, що в них не якісне молоко, тому що воно "синє", "прозоре". Але це і є правильне "переднє" молоко. Це пиття для дитини.

 "Заднє" молоко виробляється поступово тільки в момент годівлі. Воно не "б'є фонтаном" як "переднє", а видавлюється по крапельці. Воно багате білками й жирами. У ньому втримуються ферменти, які допомагають переварювати лактозу, а саме - лактаза й ліпаза.

Часта зміна грудей веде до того, що дитина одержує велику кількість "переднього" молока, і не встигає висмоктати "заднє". У результаті дисбалансу між передньою й задньою порціями молока, у маляти може спостерігатися розлад травлення.

 

7.    Тривалість годівлі регулює дитина. Не слід відривати дитину від грудей раніше, ніж вона сама відпустить сосок.  Якщо дитина в процесі годівлі змінила положення й взяла груди неправильно, необхідно забрати груди й знову прикласти дитину, з огляду на правильність захоплення.

 

8.    Щонайменше 3 нічні годівлі. Нічні годівлі найбільш повноцінні й забезпечують стійку лактацію. Саме вночі, з 3 до 8 ранку, гормон пролактин виробляється в максимальній кількості, якщо в цей час маля ссе.

Для зручності нічних годівель дитину потрібно на ніч укладати у своє ліжко. Щоб висипатися й відпочивати, мамі необхідно навчитися годувати дитину лежачи в зручному положенні й спати разом з нею. Нічні годівлі при правильно організованому грудному вигодовуванні виглядають приблизно так: дитина почала рухатися, мама приклала її до грудей, маля спить присмоктавшись і мама теж спить, через якийсь час дитина відпускає груди і мама з дитиною сплять далі більш міцно. І таких епізодів трапляється за ніч 4-6. Все це легко організувати, якщо мама спить разом зі своєю дитиною, а для цього їй треба вміти годувати лежачи в зручному положенні. Якщо дитина спить окремо від матері, у власному ліжечку, то вона перестає просинатися для під ранкових годівель, іноді вже через тиждень після пологів, іноді до 1,5-2 місяців. Більшість сучасних мамів сприймають це з полегшенням, тому що для них закінчилася нарешті нічна біготня туди сюди, спання сидячи в кріслі або на ліжку над дитиною, що присмокталася, а деякі ще й зціджували по ночах... І тут їх чекає підводний камінь під назвою недостатня стимуляція пролактину і, як наслідок, зниження кількості молока. Мама і її дитина - це чудова саморегулююча система. Виходить, це так: ссання дитини вночі, стимулює пролактин мами що забезпечує дитині достатню кількість молока вдень. А кому вночі посмоктати не вдається, то досить швидко дитина залишитися без молока й в день. Дитина, що ссе груди по ночах, краще набирає вагу!

 

9.    Повна відмова від сосок, дурачків і пляшкової годівлі. Жодна  соска або дурачок не схожа за формою на груди, тому соску і груди дитина ссе по-різному. Якщо в дитини, крім грудей, є ще якийсь об'єкт для ссання, то відбувається так звана "плутанина сосків". Дитина намагається брати груди, так, як бере дурачок або соску. Але, тоді вона не може нормально ссати й повноцінно висмоктувати молоко. Крім того, дитина може травмувати соски матері (тріщини сосків)! Іноді дитині досить одного-двох годівель із пляшки, щоб вона перестала брати груди правильно. Крім того, ссання соски зменшує кількість прикладань до грудей, і формує в дитини відстороненність від матері, коли мама для заспокоєння дає дитині дурак замість грудей.

 

10.     Не мити груди перед годівлею й після неї. Часте миття грудей з милом чи без, а тим більше обробка сосків розчином брильянтової зелені ("зеленкою"), або іншими спиртовими чи дезінфікуючими розчинами приводить до видалення захисного шару жирів ареоли й соска, через що утворюються тріщини! Груди варто мити не частіше 1 разу в день під час гігієнічного душу, але соски спеціально мити  не потрібно.

 

11.     Не зціджувати молоко після годівлі. Якщо грудне вигодовування організоване правильно (див. пункт 4-9), то молока прибуває рівно стільки, скільки потрібно дитині. Додаткові зціджування віднімають багато сил і часу в матері та сприяють утворенню надлишків молока. Зціджування необхідно тільки у випадку змушеного розлучення матері з дитиною або виникнення проблем з годівлею.

 

12.     Відмова від контрольних зважувань дитини, проведених частіше 1 разу в тиждень. Ця процедура не дає об'єктивної інформації про повноцінність харчування дитини. Вона тільки нервує матір і приводить до зниження лактації й необґрунтованого введення догодовування. Дитина ссе часто, порції завжди різні. Вистачає чи ні дитині молока перевіряється тестом мокрих пелюшок. На добу знімаємо підгузник і рахуємо сечовипускання. У нормі їх повинно бути 12 і більше. Якщо їх менше 12, але більше 6 - зв'яжіться з консультантом по грудному вигодовуванню, якщо менше 6, то треба зв'язатися з лікарем – і з консультантом по грудному вигодовуванні, щоб все-таки грудне вигодовування налагодити.

 

13.     Лише грудне вигодовування в перші 6 місяців життя дитини. У перші 6 місяців життя, навіть у жарку погоду немає необхідності давати дитині яка знаходиться на повному грудному вигодовуванні по вимозі, воду або сік. Це може стати причиною зараження або алергії. Грудні діти не мають потреби в додатковій воді, бо грудне молоко складається із 87-90%  води. Для того, щоб дитині вистачало води, потрібно просто частіше пропонувати груди. У дітей до року центр спраги й ситості перебувають дуже близько. Тому, якщо ви напоїте дитину водою, вона насититься, і відповідно зменшиться потреба в ссанні. Скільки випила води, стільки недоодержала грудного молока! Допоювання  заважає налагодженню грудного вигодовування. Діти мають потребу в поживних речовинах і калоріях, що присутні в грудному молоці, - вода чи чайочки нічого цього не містять. Починати вводити прикорм раніше появи в дитини харчового інтересу до їжі безглуздо а навіть шкідливо. У грудному молоці є всі жири, білки, вуглеводи й вітаміни, необхідні дитині до року.

 

14.     Підтримка матерів, що годували своїх дітей грудьми понад 1,5 років. Спілкування з жінками, що мають позитивний досвід грудного вигодовування, допомагає молодій матері набути впевненості у своїх силах й одержати практичні ради. Якщо у вашому оточенні є жінки, які ніколи грудьми не годували, або які годували не довго, то варто обережно ставитися до їхніх порад, інакше ви ризикуєте повторити їхній негативний досвід.

 

15.     Збереження грудного вигодовування як мінімум до виповнення дитині 2 - 2,5 років а можна і більше. Годівля до 1 року не є фізіологічним терміном припинення лактації. Увесь цей час поки ви будете годувати дитину грудьми, ви будете сприяти її захисту від інфекцій і постачати унікальними речовинами, необхідними їй для розвитку всього організму. Цих речовин немає в жодному  прикормі!

 

Якщо взаємини між мамою й малям доброзичливі, а доступ до грудей безперешкодний, то дитина бачить у материнських грудях і маминих обіймах гарантований захист від всіх лих і нещасть. Тому, якщо дитина впала, вдарилася, або налякалася, то для заспокоєння, їй достатньо прикластися до материнських грудей.

Підготувала Яремко Тетяна
дозволений передрук без дозволу автора, посилання на джерело обов'язкове

Міністерство охорони здоров'я України
Наказ від 29.12.2003 № 620

Про організацію надання стаціонарної акушерсько-гінекологічної та неонатологічної допомоги в Україні

http://www.moz.gov.ua/ua/main/?docID=6201

Наказ № 529/49 від 31.07.2006

Про затвердження галузевої програми "Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2006-2010 роки"

http://www.moz.gov.ua/ua/main/?docID=6554

Наказ №540 від 04.08.2006
Про затвердження принципів підтримки грудного вигодовування, критеріїв та порядку оцінки закладу охорони здоров'я на відповідність статусу "Лікарня, доброзичлива до дитини"
http://www.moz.gov.ua/ua/main/?docID=6533

ВООЗ Грудне вигодовування
http://www.who.int/topics/breastfeeding/ru/ 

При підготовці були використані  матеріали

московської групи із грудного вигодовування

"МАТЕРІ ЗА ГРУДНЕ ВИГОДОВУВАННЯ"

«Мифы и предрассудки, связанные с грудным вскармливанием»

Лилия Казакова www.mother.ru/
педиатр, консультант по грудному скармливанию,
Источник: http://akev.narod.ru/

«Шпаргалка для кормящей мамы.»

Автор статті - Автор Литвина-Семенова А.Г.

Джерело з http://papamamіya.narod.ru

«Принципы допаивания водой новорожденных на грудном вскармливании»

Автор - Kelly Bonyata, BS, IBCLC

http://www.kellymom.com/nutrition/solids/baby-water.html  

Tags: Міфи ГВ, переклади, публікації, спеціалісти про ГВ
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 5 comments